2026-09-02 08:35Pressmeddelande

NiSi kombinerar VND och polarisationsfilter i ett enda True Color-filter

NiSi Filter VND-PL 1-5 Stops True ColorNiSi Filter VND-PL 1-5 Stops True Color

Det nya NiSi True Color VND/PL 1–5 Stops kombinerar variabel ND och polarisering i ett enda filter, vilket ger fotografer och filmskapare oberoende kontroll över exponering och reflektioner utan att behöva stapla separata filter.

Ett variabelt ND-filter och ett polarisationsfilter löser två olika problem. VND-filtret styr hur mycket ljus som når kameran, medan polarisationsfiltret minskar oönskade reflektioner från ytor som vatten, glas och lövverk. Att kombinera båda funktionerna innebär mindre utrustning i väskan, en mer diskret uppsättning på objektivet och färre filter att byta när man arbetar under föränderliga förhållanden.

Till skillnad från flera andra produkter där de två inställningarna är kopplade till varandra har NiSi gett VND-filtret och polarisationsfiltret separata reglage. Ljusreduceringen kan ställas in mellan 1 och 5 bländarsteg och sedan lämnas oförändrad medan polariseringen justeras oberoende. Detta gör det möjligt att finjustera reflektioner utan att ändra den valda exponeringsinställningen.

För filmskapare gör intervallet på 1 till 5 steg det enklare att behålla en vald slutartid och bländare när omgivningsljuset förändras. Fotografer kan använda samma reglage för att arbeta med större bländaröppningar i starkt ljus eller använda längre slutartider, medan polarisatorn ger separat kontroll över reflektioner och bländning.

Den optiska prestandan är särskilt viktig när flera filterfunktioner kombineras framför objektivet. NiSi:s True Color-teknik är utformad för att bibehålla exakta, neutrala färger över hela justeringsområdet, vilket förhindrar de magenta- eller varmfärgade nyanserna som kan uppstå med vissa variabla ND- och polarisationsfilter. Det kontrollerade intervallet på 1 till 5 steg är också utformat för att förhindra det X-mönster som orsakas av korspolarisering och som kan uppstå med vissa variabla ND-filter.

Båda filterytorna är försedda med NiSi:s flerskiktade, reflektionsminskande nanobeläggning som minskar reflektioner samtidigt som den stöter bort vatten och olja. Tillsammans med den neutrala färgåtergivningen bidrar detta till att bibehålla den bildkvalitet och konsistens som förväntas när filtret används för både högupplöst stillbildsfotografering och LOG-video.

Filtret är inbyggt i en smal aluminiumram utformad för att undvika vinjettering även med ultravida fullformatsobjektiv ner till 15 mm. Självlysande markeringar gör inställningarna lättare att se i svagt ljus och ett frontlock i aluminium medföljer för skydd vid transport och förvaring.

True Color VND/PL är även kompatibelt med NiSi:s SWIFT-system, vilket gör att det kan kombineras med ytterligare filter när en mer specialiserad konfiguration krävs.
Med True Color VND/PL 1–5 steg förenar NiSi två av de mest använda filterfunktionerna i en kompakt design. Exponeringen kan ställas in först, polariseringen justeras separat, och fotografen eller filmaren kan arbeta med färre filter mellan objektivet och motivet.


Det nya filtret finns i storlekarna 49–95 mm

Pris och leverans.

Det nya filtret börjar levereras i september
Rekommenderat försäljningspris är:
NiSi True Color VND/PL 1–5 bländarsteg 49 mm - 1.899 kr inklusive moms.
NiSi True Color VND/PL 1–5 bländarsteg 95 mm - 3.099 kr inklusive moms.

För mer information, vänligen kontakta lasse.ericson@focusnordic.se


Om Focus Nordic – Sweden

Focus Nordic i Göteborg är den ledande distributören av foto, video och optik i Europa. Sortimentet innehåller en rad starka varumärken som Panasonic, Ricoh/Pentax, Kodak, Lexar, Transcend, Delkin, Steiner, Hähnel, Tamron, Ilford, Velbon, Sirui, Samyang, Kowa, Celestron, LumeCube, Nanlite, Atomos, Azden, Saramonic, Nissin, Kenko, Polaroid, Zeiss, NiSi, Ledgo, Zhiyun, B&W Outdoor Cases, Chasing, Feelword, Hollyland, Kuvrd, SmallRig, Peak Design, Think Tank, Hikmicro etc. Dessutom finns egna produkter under namnet Focus och Focus Sport Optics. Focus Nordic är medlem i BSCI som jobbar för rättvisare arbetsvillkor. Se vidare på: www.focusnordic.se


Kontaktpersoner

Anders Olofsson
Marketing Communicator
Anders Olofsson
Andreas Svensson
Country Manager Sales Sweden
Andreas Svensson