2026-10-27 13:00Pressmeddelande

Hikmicro lanserar STELLAR 4.0 och THUNDER 4.0

Hikmicro Stellar 4.0Hikmicro Stellar 4.0, Thunder 4.0 WEB

Hikmicro presenterar STELLAR 4.0 och THUNDER 4.0, två serier för termisk observation och jakt. Produktnyheterna består av fyra termiska kikarsikten och tre kompakta clip-on-modeller. 
 
Serierna kombinerar högupplösta termiska sensorer med Hikmicros senaste bildbehandling, slutarfri bildvisning och integrerad laseravståndsmätning. Modellerna är utvecklade för kontinuerlig observation i varierande väderförhållanden och används för både kortare observationsavstånd och identifiering på längre håll. 
 
Se detaljer trots varierande förhållanden  

Samtliga modeller använder termiska sensorer med 12 μm pixelstorlek, 50 Hz bildfrekvens och har ett NETD på <12mK. Hikmicro Image Pro 4.0 bearbetar bildinformationen för att återge detaljer, medan Hikmicro Shutterless Image System tillsammans med Sync Pro ger en kontinuerlig bild utan de återkommande avbrott som traditionell slutarkalibrering kan innebära.  

 
Avståndsmätaren är integrerad och har ett mätavstånd på upp till 1 200 meter. Alla sju modeller har dessutom 64 GB inbyggt lagringsutrymme, fotografering, video- och ljudinspelning samt rekylaktiverad inspelning. 
 
Utformade för användning i krävande utomhusmiljöer 
STELLAR 4.0 och THUNDER 4.0 är IP67-klassade och specificerade för en maximal rekylbelastning på 6 000 joule. Samtliga modeller kan användas ned till −30 °C. Den övre arbetstemperaturen är +55 °C för STELLAR-modellerna och THUNDER TQ35CL 4.0, samt +50 °C för THUNDER TQ50CL 4.0 och TX70CL 4.0. 
 
STELLAR 4.0 - fyra kombinationer av sensor och montage  
STELLAR 4.0 behåller formen hos ett traditionellt kikarsikte och erbjuds med antingen standardfäste för 30 mm-ringar eller skenmontage. SQ50-modellerna har en sensor med upplösningen 640 × 512 pixlar och ett 50 mm F1.0-objektiv, medan SX75-modellerna kombinerar en 1 280 × 1 024-sensor med ett 75 mm F1.2-objektiv. Detektionsräckvidden är upp till 2 600 respektive 3 600 meter. 
 
Samtliga modeller har en 1,03-tums AMOLED-skärm med upplösningen 2 560 × 2 560 pixlar. De stöder fem inskjutningsprofiler och ballistisk beräkning. SQ50L och SX75L är anpassade för 30 mm-ringar, medan SQ50LR och SX75LR har skenmontage. 
 
THUNDER 4.0 - clip-on- och monokulär 
THUNDER 4.0 består av tre kompakta clip-on-modeller som monteras framför ett traditionellt kikarsikte och kan även användas som termiska handspotters. Serien har en 0,49-tums AMOLED-skärm med upplösningen 1 920 × 1 080 pixlar och är anpassad för kikarsikten med 1–15× förstoring. Konstruktionen i magnesiumlegering är IP67-klassad och utrustad med ett utbytbart, uppladdningsbart HM-3840DC-batteri. 
 
TQ35CL och TQ50CL har en termisk sensor med upplösningen 640 × 512 pixlar och är utrustade med 35 respektive 50 mm F1.0-objektiv. De erbjuder en detektionsräckvidd på upp till 1 800 respektive 2 600 meter. TX70CL kombinerar en sensor med upplösningen 1 280 × 1 024 pixlar med ett 70 mm F1.3-objektiv och har en detektionsräckvidd på upp till 3 500 meter. TQ35CL erbjuder ett brett synfält, medan TQ50CL är anpassad för observation på längre avstånd. TX70CL erbjuder både högre sensorupplösning och längst detektionsräckvidd i serien. Beroende på modell är drifttiden minst fem timmar med wifi-hotspot avstängd. 
 
 
Pris och leverans 
STELLAR 4.0 och THUNDER 4.0 börjar levereras i november 2026.  
Rekommenderat försäljningspris:  

Stellar 4.0 SQ50L: 49 990 SEK inkl. moms 
Stellar 4.0 SQ50LR: 49 990 SEK inkl. moms 
Stellar 4.0 SX75L: 79 990 SEK inkl. moms 
Stellar 4.0 SX75LR: 79 990 SEK inkl. moms 
 
Thunder 4.0 TQ35CL: 30 990 SEK inkl. moms 
Thunder 4.0 TQ50CL: 36 990 SEK inkl. moms 
Thunder 4.0 TX70CL: 55 990 SEK inkl. moms 
 
För ytterligare information, vänligen kontakta patrik.soderberg@focusnordic.se  

 


Om Focus Nordic – Sweden

Focus Nordic är Europas ledande distributör inom foto, video och optik, med fler än 70 varumärken representerade på 28 marknader. Vi driver branschen framåt och arbetar för att dela kunskap och inspiration. Vår beräknade årliga omsättning är över 100 MEUR. Varumärkesportföljen omfattar många ledande varumärken inom foto, video, optik och innehållsskapande. Se hela varumärkesportföljen på https://www.focusnordic.com/brands Focus Nordic utvecklar också egna varumärken. Focus Frames and Albums erbjuder FSC®-certifierade produkter, medan Focus Sport Optics har utvecklat kikare för nordiska förhållanden i mer än 40 år. Focus Nordic är också medlem i BSCI och stödjer ansvarsfulla arbetsvillkor och leveranskedjor.


Kontaktpersoner

Andreas Svensson
Country Manager Sales Sweden
Andreas Svensson
Elin Nyman
Marketing Communicator Outdoor & Hunting
Elin Nyman