Sirui SVM är det perfekta stativet för dig som tycker att ett vanligt stativ är för skrymmande och vill ha smidigheten hos ett enbensstativ men samtidigt stabiliteten hos ett vanligt stativ.
Det nya stativet har en modulär design och är baserat på det populära Sirui-stativet P-424FL som lanserades för ett par år sedan. Det är tillverkat i kolfiber som gör det starkt, men också lätt och flexibelt, perfekt för ”run-and-gun”-fotografering eller som avlastning när man använder ett större teleobjektiv. Det flexibla enbensstativet fungerar bra i situationer som kräver snabbhet och har en ny patenterad vridlåsdesign som gör att du snabbt kan förlänga eller korta stativet beroende på situationen. Nya Sirui SVM är utrustat med ett vridlås som samtidigt frigör och låser varje sektion.
Den modulära designen innebär att du kan använda den som den levereras, med basdelen, men med en knapptryckning kan du ta loss delarna och använda den som ett vanligt enbensstativ eller som ett bordsstativ. Det kan också förlängas (med en separat enhet) för att nå högre eller för att simulera drönarflygningar eller en kamerakran, till exempel. Den nedre delen (bordsstativet) har en kulled med 36° lutning i alla riktningar, vilket ger dig stor flexibilitet.
Stativet finns i två versioner, SVM145, som är max 145 cm, och SVM165, som är max 165 cm. Genom att fästa förlängningsdelen SVM-E (säljs separat) kan stativet förlängas ytterligare 30 cm. Rekommenderad maximal lastkapacitet för båda modellerna är 5 kg.
Priser och leverans
Det nya stativet kommer att börja levereras i april 2024.
Rekommenderat försäljningspris är:
Sirui Monopod SVM-145 Rapid System SEK 3.199,-
Sirui Monopod SVM-165 Rapid System SEK 3.799,-
För ytterligare information, vänligen kontakta lasse.ericson@focusnordic.se
Viktiga specifikationer
Focus Nordic i Göteborg är den ledande distributören av foto, video och optik i Europa. Sortimentet innehåller en rad starka varumärken som Panasonic, Ricoh/Pentax, Kodak, Lexar, Transcend, Delkin, Steiner, Hähnel, Tamron, Ilford, Velbon, Sirui, Samyang, Kowa, Celestron, LumeCube, Nanlite, Atomos, Azden, Saramonic, Nissin, Kenko, Polaroid, Zeiss, NiSi, Ledgo, Zhiyun, B&W Outdoor Cases, Chasing, Feelword, Hollyland, Kuvrd, SmallRig, Peak Design, Think Tank, Hikmicro etc. Dessutom finns egna produkter under namnet Focus och Focus Sport Optics. Focus Nordic är medlem i BSCI som jobbar för rättvisare arbetsvillkor. Se vidare på: www.focusnordic.se