2026-06-25 01:00Lehdistötiedote

Samyang AF 60–180 mm f/2.8 FE, kehitetty Schneider-Kreuznachin kanssa

Samyang AF 60-180mm F2.8 Sony FESamyang AF 60-180mm F2.8 Sony FE

Samyang esittelee AF 60-180 mm f/2.8 FE:n, kompaktin telezoom-objektiivin Sonyn täyden kennon peilittömille kameroille. Schneider-Kreuznachin kanssa yhteistyössä kehitetty uusi objektiivi on kevytrakenteinen ja se painaa vain 730 grammaa. 

AF 60-180 mm F2.8 FE tarjoaa kuvaajille ammattitason teleobjektiivin suorituskyvyn perinteisiä 70–200 mm F2.8 -objektiiveja pienemmässä ja kevyemmässä muodossa. Objektiivissa on ulottuvuutta, nopeutta ja korkea kuvanlaatu, joita vaaditaan haastavissa kuvausolosuhteissa. Sen kanssa työskentely ja liikkuminen on kuvaajille joustavaa, oli kyseessä sitten muotokuvat, hääkuvaukset, matkakuvaus, tapahtumakuvaus tai lähikuvaus. 

Objektiivin polttovälialue on 60–180 mm, eli se kattaa useimmin käytetyt teleobjektiivin polttovälit. Teleasennossa siinä on voimakas perspektiivipakkaus. Kiinteällä f/2.8 aukolla valotus on tasainen koko zoomausalueella, sekä syväterävyyden hallinta on erinomainen. Objektiivi onkin ihanteellinen hämäriin olosuhteisiin, taustan tasaiseen erotteluun ja videointiin, sillä valotus ei muutu zoomattaessa. 

AF 60–180 mm f/2.8 FE -objektiivissa on hyvät lähikuvausominaisuudet. Laajakulmapäässä minimitarkennusetäisyys on 0,35 metriä ja suurennus 0,26-kertainen. Kuvaaja pääsee siis lähemmäs kohteitaan kuvattaessa tuotekuvia, kukkia tai hyönteisiä tai muita yksityiskohtia. Objektiivi soveltuu perinteistä teleobjektiivia laajemmin eri käyttötarkoituksiin, se on käytännöllinen, monipuolinen työkalu sekä valo- että videokuvaukseen. 

Objektiivin Floating Focus -järjestelmän avulla kuvanlaatu pysyy tasaisena eri tarkennusetäisyyksillä. Terävyys säilyy lähitarkennuksesta äärettömään, eikä optinen laatu heikkene. Kuvanlaatu on luotettava koko kuva-alueella. Optinen rakenne koostuu 17 elementistä 14 ryhmässä, mukaan lukien 1 HR-, 7 ED- ja 2 ASP-elementtiä, jotka on suunniteltu vähentämään vääristymiä, värivirheitä ja tuottamaan teräviä, selkeitä kuvia. 

Automaattitarkennusta ohjaa lineaarinen STM-moottori, joka tarjoaa nopean, tarkan ja hiljaisen tarkennuksen sekä valo- että videokuvauksessa. Objektiivissa on myös AF/MF-kytkin nopeaan tarkennuksen hienosäätöön, tarkennusrengas manuaalitarkennukseen, zoomilukko turvalliseen kuljetukseen, sekä USB-portti laiteohjelmistopäivityksiä varten. 

Säänkestävä objektiivi on suunniteltu vaativiin kuvausolosuhteisiin ja se kestää vesipisaroita, kevyttä sadetta, lunta ja pölyä. Uusi, erittäin luja runkomateriaali parantaa kestävyyttä, ja objektiivi on viimeistelyltään korkealaatuinen ja kokonaispainoltaan kevyt. 

 

AF 60–180 mm f/2.8 FE liittyy AF 14–24 mm f/2.8 FE- ja AF 24–60 mm f/2.8 FE -objektiivien joukkoon Samyangin Compact Zoom -sarjassa. Yhdessä näiden kolmen objektiivin saumaton polttovälialue on 14–180 millimetriä kiinteällä f/2.8 aukolla, ja järjestelmä on kompakti ja kevyt. 

Hinta ja toimitus: 
Uusi objektiivi on saatavilla välittömästi ja sen suositushinta on: 

Samyang AF 60–180 mm F/2,8 Sony FE - 999,00 € 

 

Lisätietoja saat ottamalla yhteyttä info@focusnordic.fi  

 

Tärkeimmät ominaisuudet 

  • 60–180 mm:n telezoom-alue muoto- ja lähikuvien, tapahtumien, matkailun ja liikkuvien kohteiden kuvaamiseen 

  • Kiinteä f/2.8 aukko koko zoomausalueella 

  • Erittäin kevyt rakenne, paino noin 730 g 

  • Kehitetty yhteistyössä Schneider-Kreuznachin kanssa 

  • Jopa 0,26-kertainen suurennus 

  • Minimitarkennusetäisyys 0,35 m laajakulmapäässä 

  • Floating Focus -järjestelmä takaa tasaisen terävyyden 

  • Lineaarinen STM-automaattitarkennusmoottori 

  • Säänkestävä rakenne tarjoaa lisäsuojaa vaativissa olosuhteissa 

  • AF/MF-kytkin, zoomilukitus ja tuki USB-laiteohjelmistopäivityksille 

  • Optinen rakenne, jossa on 17 elementtiä 14 ryhmässä 


Tietoa Focus Nordic – Finland

Focus Nordic on Euroopan suurin valokuvausalan tuotteiden tukkukauppa. Sen tuotevalikoima koostuu monista tunnetuista tuotemerkeistä kuten: Angelbird, Atomos, B&W Outdoor Cases, Celestron, Chasing, Datavideo, Delkin, Feelworld, Gomatic, Hähnel, HikMicro, Hollyland, Ilford, Insta360, JOBO, Kowa, Kupo Grip, Lensbaby, Lenspen, Lexar, Nanlite, Nanlux, Nisi, Nissin, Orca, OWC, Panasonic, Peak Design, Polaroid, Ricoh/Pentax, Samyang, Saramonic, Seetec, Sirui, SmallRig, Tamron, Think Tank, Trancend, Vector Optics, Velbon, Yashica, Yololiv, Zeiss ja Zhiyun. Lisäksi yrityksellä on oma tuotevalikoima Focus-nimellä.


Kontaktit

Teemu Salminen
Teemu Salminen
Sales & Marketing Coordinator
Heljä Muinonen