Redan i september tog City Gross initiativet till att sänka sitt ordinarie pris på över 1500 vardagsvaror. Nu tar kedjan nästa steg i sitt arbete för att möta kundernas behov av en billigare matkasse och sänker priset på ytterligare cirka 175 varor.
- Vi fortsätter med att sänka ordinarie pris – det vill säga att det inte är någon tillfällig kampanj eller begränsat till en dag i veckan. Pris är en av de viktigaste frågorna för våra kunder och vi fortsätter arbeta kontinuerligt med att skapa en mer prisvärd matkasse, säger Anders Wennerberg, vd City Gross.
City Gross har sedan början av året arbetat långsiktigt och intensivt med att stå emot de prishöjningar som kommit under året och som är en konsekvens av flera olika faktorer som valuta, kriget i Ukraina och ökade energikostnader. Enligt matpriskollen senaste prisundersökning framgår det att City Gross är den kedja som stått emot prishöjningarna bäst, sett över de senaste 12 månaderna. Det skiljer 3%-enheter på årsbasis mellan City Gross och den kedja som höjt priserna mest, enligt rapporten.*
- Matpriskollen är ett sätt att mäta prishöjningar på och vi tar resultatet där som ett kvitto på att vi är på rätt väg och att vårt arbete faktiskt gör skillnad och påverkar kundernas plånbok på precis det sättet vi önskat. Nu närmar sig dessutom julen, en av våra största mathögtider - då är det bra om vi kan göra matkassen på City Gross ännu mer prisvärd, säger Anders Wennerberg.
Arbetet med att vara ett riktigt prisvärt alternativ för sina kunder fortsätter nu på City Gross. Denna omgång med en sänkning av ordinarie pris på ytterligare 175 varor som många kunder köper i sin vardag. Det gäller allt från mjölk till pommes frites och många andra frysta grönsaker, men även olika chark-produkter och många artiklar från det asiatiska köket.
FAKTA
Denna omgång sänker City Gross priset på utvalda vardagsvaror inom chark, mejeri , djupfryst och asiatiska köket. Se ett urval av prissänkta produkter på citygross.se
City Gross grundades 1993 och består idag av 42 stormarknader samt e-handel. Vi erbjuder en färskvaruhall och storhandel under samma tak och alla våra har butiksstyckat kött, manuella fiskavdelningar, egna butiksbagerier. Vi har landets bredaste sortiment av livsmedel. Det är skånska familjeföretaget Bergendahls som äger City Gross. Hösten 2021 gick Axfood in som delägare och äger idag 9,9 %.