Totalmarknaden ökade med 4,7 % i augusti
Under augusti månad ökade antalet totalt sålda begagnade bilar till privatpersoner med 4,7 % jämfört med samma månad föregående år.
Räknat i antalet bilar såldes det totalt 89 773 begagnade bilar till privatpersoner (fördelat på bilhandeln, privatmarknaden, och företag), vilket är 4 206 fler bilar än i augusti 2022.
”Vi ser en stark prisbild på nyare begagnat. Den påverkas kraftigt av att Euro-kursen nu etablerat sig på en hög nivå över längre tid, samtidigt som vi ser högre nybils-priser. Prisbilden på elbilar hämtar sig också ytterligare. Exporten är fortsatt rekordhög och kommer att fortsätta vara det under hösten om inget dramatiskt händer med den svenska kronan.” säger Joachim Ågren, Senior Key Account Manager på fordonsauktionsföretaget BCA Vehicle Remarketing.
Bilhandeln ökade med 4,3 % i augusti
Bilhandeln sålde totalt 44 106 begagnade bilar till privatpersoner under augusti månad, vilket är en ökning med 4,3 % jämfört med samma månad förra året.
Privatmarknaden ökade med 4,9 % i augusti
43 590 bilar bytte ägare mellan privatpersoner i augusti månad, vilket är en ökning med 4,9 % jämfört med samma månad förra året.
”Sommaren har varit lugn enligt normala säsongsmönster men nu ser vi en tydlig ökning i aktivitet. Bilhandelns marknadsandel minskar något (49,13 %) men är fortfarande över Privat till privats försäljning (48,56 %).” fortsätter Joachim Ågren.
BCA skickar ut denna statistik kring begagnatförsäljningen av personbilar varje månad. Statistiken är grundad på information från VROOM om ägarbyten som tillhandahålls av bilregistret. Viss ändring kan ske på grund av efterregistrerade bilar.
BCA Vehicle Remarketing har mer än 75 års erfarenhet av auktionsmarknaden för fordon. Sedan starten 1946 och fram till idag har BCA varit ledande inom denna del av bilmarknaden. Med 50 defleet och remarketingcenter är BCA Europe den i särklass största auktionsgruppen i Europa. BCA har en årsomsättning på över 45 miljarder SEK och har ca 4 000 anställda. BCA har ett nära samarbete med bilfabrikerna, importörerna, uthyrnings-, leasing- och finansieringsbolag samt vagnparksägare, kommun och stat. BCA håller årligen över 8 000 auktioner i hela Europa och hanterar varje år över 1,7 miljoner begagnade bilar. I Sverige är BCA Vehicle Remarketing etablerade sedan 2005. Vi har tre anläggningar (Göteborg, Malmö och Strängnäs) som hanterar cirka 20 000 fordon årligen.