2008-10-13 17:25Pressmeddelande

BilCert förstärker organisationen i Sverige

BilCert som bland annat konditionstestar begagnade bilar åt privatpersoner och företag förstärker sin organisation genom att öppna nytt kontor i Helsingborg. Bror Örnborg har tillträtt som ekonomi- och affärsutvecklingschef på BilCert.

- Vi har bra geografisk täckning på våra testcenter och det avspeglas nu även i var vi har kontor. Organisationen stärks av Bror Örnborg som kommer direkt från tjänsten som ekonomichef på Interpares/Woody Bygghandel. Därutöver har Bror även jobbat med konsumentprodukter på Bonniers och försäkringsprodukter på S-Reg. Det är erfarenheter som vi kan dra stor nytta av, säger Fredrik Grundsell, VD på BilCert.

-Jag är mycket glad och stolt över att få börja jobba på BilCert. Det är ett spännande företag i en konservativ bransch där det finns många utvecklingsmöjligheter.  BilCert har många innovativa idéer i pipeline som hjälper både bilhandlare, bilsäljare och bilköpare. Jag ser därför fram emot att vidareutveckla och marknadsföra dessa produkter, säger Bror Örnborg, nybliven ekonomi- och affärsutvecklingschef på BilCert.

Stockholm 2008-10-13

För ytterligare information kontakta:

Fredrik Grundsell, VD, Acert AB / BilCert, tfn: 0705-760224 eller e-post: fredrik.grundsell@bilcert.se

---------------------------------------

BilCert är ett varumärke som ägs av Acert AB. BilCert vill stärka konsumenters kunskaper om köp av begagnade bilar.

BilCert erbjuder rikstäckande konditionstester av bilar till konsumenter, samt ger information om begagnade bilar på internet för att säkerställa ett tryggt och säkert bilägande. Acert AB har idag avtal med 51 testcenter på 47 olika orter runt om i Sverige.

 


Om BCA Vehicle Remarketing AB

BCA Vehicle Remarketing har mer än 70 års erfarenhet av auktionsmarknaden för fordon. Sedan starten 1946 och fram till idag har BCA varit ledande inom denna del av bilmarknaden. Med 50 defleet och remarketingcenter är BCA Europe den i särklass största auktionsgruppen i Europa. BCA har en årsomsättning på över 45 miljarder SEK och har ca 4 000 anställda. BCA har ett nära samarbete med bilfabrikerna, importörerna, uthyrnings-, leasing- och finansieringsbolag samt vagnparksägare, kommun och stat. BCA håller årligen över 8 000 auktioner i hela Europa och hanterar varje år över 1,4 miljoner begagnade bilar. I Sverige är BCA Vehicle Remarketing etablerade sedan 2005. Vi har tre anläggningar (Göteborg, Malmö och Södertälje) som hanterar cirka 14 000 fordon.