2021-10-29 06:30Pressmeddelande

Kvartal 3 2021: Resultatförbättring och tillväxt i ett nytt marknadsläge

I takt med att restriktionerna i samhället minskar ser vi ökade kundflöden till våra 395 butiker. Samtidigt har Apoteket god tillväxt i e-handeln och en upphandlingsaffär som växer. Detta tillsammans med vår omställning av verksamheten, både före och under utbrottet av covid-19, gör att Apoteket går ur perioden med ett starkt resultat.

Under perioden juli – september ökade nettoomsättningen med 5,6 % som en följd av fler kunder i våra butiker, stark online-handel samt en positiv utveckling på upphandlingsmarknaden. Rörelseresultat och rörelsemarginal förbättrades jämfört med samma period föregående år.

– Vi har en mycket kundnära och hög utvecklingstakt i Apoteket, där vi löpande rullar ut nya tjänster och produkter. I detta får vi mycket god respons från kunderna, inte minst för vår e-handel och appen Mitt Apotek, men också från regionerna. Dessutom har vi blivit effektivare i vårt sätt att arbeta, vilket avspeglas i rörelsemarginalen, säger Ann Carlsson, vd på Apoteket.

Under kvartalet har viktiga steg tagits i byggprocessen för Apotekets nya, toppmoderna logistikcenter i Eskilstuna.

– Vi investerar i detta för att vi vill öka tillgängligheten för våra e-handelskunder över hela Sverige och samtidigt fortsätta att effektivisera våra flöden. Byggnaden kommer att miljöcertifieras och utrustas med solceller för smartare energianvändning och minskning av vårt klimatavtryck, avslutar Ann Carlsson.

SAMMANFATTNING AV TREDJE KVARTALET 2021
• Nettoomsättningen uppgick till 4 871 (4 614) miljoner kronor.
• Rörelseresultatet uppgick till 164 (122) miljoner kronor och rörelsemarginalen till 3,4 (2,6) procent.
• Resultatet efter skatt uppgick till 128 (90) miljoner kronor.
• Apoteket stängde två butiker och hade vid kvartalets utgång 395 apotek.
• Rasmus Nerman utsågs till ny vd för Apoteket och kommer att tillträda tjänsten under första kvartalet 2022.

SAMMANFATTNING AV JANUARI–SEPTEMBER 2021
• Nettoomsättningen uppgick till 14 579 (14 620) miljoner kronor.
• Rörelseresultatet uppgick till 342 (306) miljoner kronor och rörelsemarginalen till 2,3 (2,1) procent.
• Resultatet efter skatt uppgick till 269 (225) miljoner kronor.

Kvartalsrapporten i sin helhet finns att ladda ned som bilaga i detta pressmeddelande eller på Apotekets webbplats.


Om Apoteket

Apoteket grundades 1971 och är ett statligt ägt företag med huvudkontor i Solna. Vi vill göra det enklare att må bra och erbjuder ett brett utbud av läkemedel, noga utvalda hälsoprodukter och kvalificerade farmaceutiska tjänster till konsumenter, vård och företag. Hos oss möter du engagerade medarbetare med djup kunskap om läkemedel och hälsa. Vi har cirka 400 öppenvårdsapotek och 600 apoteksombud över hela landet. Vi finns även på flera av sjukhusens vårdavdelningar. Du kan besöka oss dygnet runt på apoteket.se och i appen Mitt apotek.

Relaterad media