Media hälsas välkommen till Alingsås konsthall torsdagen den 17 september kl. 11:00 på pressvisning av Ines Sebaljs utställning I hennes spår. Utställningen är ett självbiografiskt nedslag i en brokig familjs historia.
Sebaljs bilder rör sig i övergången mellan barndom och vuxenvärld, minnesbilder och verklighet, mellan roller och perspektiv. Geografiska områden och tidsepoker knyts samman i en resa genom tid och rum – framlänges och baklänges. Frånvaro och närvaro iscensätts med drömlika fragment baserade på en liten flickas minnen, ofullständiga dokument och rädslan för oöppnade akter.
Pressvisningen sker i närvaro av konstnären. Möjlighet till intervju och fotografering finns.
När? Torsdagen den 17 september kl. 11.00
Var? Alingsås konsthall
Varmt välkommen!
Vernissage av I hennes spår lördagen den 19/9!
Kl. 12.00 invigs utställningen av Rebecka Gustin, vice ordförande i kultur- och utbildningsnämnden. Därefter är det bokrelease för Ines Sebaljs bok Flickan och Tito, utgiven av Sailor Press. Ines och Matilda Plöjel, bokens formgivare och förläggare, berättar om samarbetet och boken
Boken kommer att finnas till försäljning till specialpris under vernissagen. Konsthallen håller öppet kl. 10-14. Invigningen och bokreleasen live-streamas till kulturhusets YouTube-kanal
Mer information hittar du på: www.alingsaskulturhus.se
Alingsås är staden med den mysiga stadskärnan, de kullerstensbelagda innergårdarna och de historiska träbyggnaderna. Här har du nära till både naturen, de många sjöarna och de många möjligheter som Göteborgsregionen har att erbjuda. Alingsås är med sitt attraktiva läge under kraftig tillväxt men har ändå lyckats behålla sin genuina, historiska karaktär. I Alingsås kommun jobbar nästan 4000 medarbetare för att varje dag ge god samhällsservice till invånare, besökare, företag och föreningar. I kommunens vision för 2040 är Alingsås Västsveriges vackraste kulturstad i en levande bygd. Genom nytänkande, engagemang och tillgänglighet skapas livskvalitet för alla.