Lördag 26 april kl. 10 öppnar Alingsås Litteratursalong. Det blir en dag fylld med författarsamtal, bokpresentationer och framförallt en mindre bokmässa. På plats är 18 utställare av vitt skilda slag: författare, förlag, redaktörer och illustratörer. Det är tredje gången den lokalt förankrade litteraturen får ett lyft av Alingsås kulturhus.
– Vi vågar lova att det kommer att finnas något för de flesta, säger Christer Boberg. Barnböcker, poesi, romaner, och alingsåsiana, men även till exempel dystopisk science fiction, en antologi om autism och kursböcker om datorprogram.
Utöver själva bokmässan presenterar och läser sex författare ur sina verk och elever från estetiska programmet på Alströmergymnasiet spelar stämningsfull musik.
Alingsås Litteratursalong avslutas med ett författarsamtal där Stefan Lindberg berättar om sitt författarskap och skrivandets glädje och vedermödor med utgångspunkt födelseorten Alingsås. Till exempel utspelar sig berättelserna i debuten Tusen nålar och pjäsen Plocka potäter i kostym i Alingsås. Lindbergs senaste bok är romanen Viskarna, men han skriver även för bland annat Expressen och hörs återkommande i Sveriges Radio.
Alingsås är staden med den mysiga stadskärnan, de kullerstensbelagda innergårdarna och de historiska träbyggnaderna. Här har du nära till både naturen, de många sjöarna och de många möjligheter som Göteborgsregionen har att erbjuda. Alingsås är med sitt attraktiva läge under kraftig tillväxt men har ändå lyckats behålla sin genuina, historiska karaktär. I Alingsås kommun jobbar nästan 4000 medarbetare för att varje dag ge god samhällsservice till invånare, besökare, företag och föreningar. I kommunens vision för 2040 är Alingsås Västsveriges vackraste kulturstad i en levande bygd. Genom nytänkande, engagemang och tillgänglighet skapas livskvalitet för alla.